Warsztat Przewodniczącego Rady to propozycja przygotowana z myślą o przewodniczących rad i sejmików, którzy chcą wymieniać doświadczenia oraz wspólnie poszukiwać rozwiązań dla wyzwań pojawiających się w codziennej praktyce samorządowej. Podczas IV Krajowego Kongresu Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw uczestnicy będą mogli skorzystać właśnie z takiej nowej formuły programowej.

W odróżnieniu od klasycznych paneli dyskusyjnych warsztat będzie oparty na pracy w mniejszych grupach i analizie konkretnych sytuacji znanych z funkcjonowania organów stanowiących. Uczestnicy porozmawiają m.in. o prowadzeniu trudnych sesji, reagowaniu na konflikty, budowaniu autorytetu rady, komunikacji z mieszkańcami oraz godzeniu organizacyjnej, proceduralnej i wspólnotowej roli przewodniczącego.

Nowa formuła jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez środowisko samorządowe i została wypracowana we współpracy z Radą Programową Kongresu.

Tegoroczna edycja Kongresu odbędzie się pod hasłem „Wspólnota, odpowiedzialność, samorząd”. W programie znajdą się również debaty poświęcone m.in. pozycji ustrojowej organów stanowiących JST, funkcji kontrolnej radnych, relacjom z mieszkańcami, komunikacji społecznej i partycypacji, planowaniu przestrzennemu, nowym technologiom, organizacji pracy rad i komisji, polityce energetycznej, usługom komunalnym, a także wyzwaniom demograficznym i oświatowym.

IV Krajowy Kongres Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw odbędzie się w Krakowie w dniach 13-14 listopada 2026 r. Zapraszamy do rejestracji TUTAJ.

Więcej informacji na stronie Kongresu: kongresprzewodniczacych.pl