1. Zakres obowiązywania ustawy Prawo budowlane, podstawowe, istotne dla zarządcy nieruchomości pojęcia używane w procesie budowlanym, zestaw warunków stanowiących wymagania podstawowe przy utrzymaniu obiektów budowlanych, znaczenie przepisów techniczno-budowlanych, ich zakres obowiązywania i możliwości odstępstw.
2. Dokumentacja techniczno-prawna obiektu budowlanego przejmowanego w zarząd.
3. Kontrole okresowe obiektów budowlanych wynikające z wymagań Prawa budowlanego.
Zakresy rzeczowe, wymagania formalne w stosunku do osób dokonujących okresowych kontroli stanu technicznego obiektów, funkcje kontrolne organów nadzoru budowlanego.
4. Zasady kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach, wynikające z ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 29 sierpnia 2014 roku, wykaz osób upoważnionych do wykonywania tych kontroli.
5. Książka obiektu budowlanego – podstawa prawna (dawno zdezaktualizowane, lecz ciągle obowiązujące rozporządzenie MI z 3 lipca 2003 w sprawie książki obiektu budowlanego), zakres obowiązywania i zasady jej prowadzenia, wypracowanie (w ramach interaktywnej dyskusji) poprawnych treści wpisów dokonywanych w książce obiektu.
6. Szczegółowe wymagania dotyczące właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych wg rozporządzenia MSWiA z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
7. Świadectwa efektywności energetycznej budynków i lokali – wymóg obowiązujący od roku 2009 i dotyczące go aktualne regulacje, przeniesione w 2015 roku z Prawa budowlanego do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
8. Nowy katalog obiektów i robót niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, zgłoszenie wykonywania robót, zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia robót, pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego.
9. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego, prawdy i mity oraz bardzo niejednoznaczne orzecznictwo sądów administracyjnych.
10. Kontrole ze strony służb nadzoru budowlanego.
11. Odpowiedzialność właścicieli, zarządców i najemców nieruchomości.
12. Dodatkowe zobowiązania zarządcy obiektu budowlanego uznanego za zabytek na mocy przepisów ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
13. Kontrole wynikające z innych przepisów (ochrona przeciwpożarowa, usuwanie azbestu, dozór techniczny).
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo