I. Jakie zagadnienia zostaną sprawdzane i ocenione przez kontrolerów? Jakie przeszkody i trudności można napotkać i jak sobie z nimi poradzić, żeby uniknąć negatywnych ocen kontrolerów?
1. Przygotowanie organizacyjne do wykonywania kontrolowanych zadań.
2. Przyjmowanie, przekształcanie i przesyłanie wniosków o wpis do CEIDG:
a. formy składania wniosków;
b. potwierdzanie tożsamości wnioskodawcy oraz faktu przyjęcia wniosków;
c. weryfikacja poprawności wniosków, braki formalne, wzywanie do uzupełnienia lub skorygowania wniosku (w tym studium przypadku - rozwiązanie z wykładowcą zadania oraz sporządzenie wezwania, przydatnego w trakcie codziennej pracy);
d. przekształcanie wniosków na postać elektroniczną;
e. terminowość przesyłania wniosków do systemu CEIDG;
f. zasady archiwizacji wniosków - czy wnioski muszą być rejestrowane zgodnie z instrukcją kancelaryjną? Jak dokonać archiwizacji wniosków oraz co zrobić po 10 latach od ich wpływu? Dobre praktyki.
II. Jakie były najistotniejsze oraz najczęściej stwierdzane w wyniku kontroli nieprawidłowości oraz przyczyny ich wystąpienia?
III. Jak się skutecznie przygotować do kontroli i jak przebiega kontrola? Najważniejsze informacje oraz praktyczne wskazówki przydatne w trakcie kontroli, przeprowadzanej w urzędzie gminy/miasta przez pracowników urzędu wojewódzkiego.
1. Czynniki wpływające na zakwalifikowanie jednostki do kontroli (kontrole planowane i doraźne).
2. Przygotowanie się do kontroli (zawiadomienie o kontroli, kompletowanie dokumentacji, sporządzanie zestawień, udzielanie informacji przedkontrolnych na żądanie organu kontroli).
3. Rozpoczęcie czynności kontrolnych, prawa i obowiązki kontrolowanego i kontrolera, sposób postępowania w zakresie realizacji żądań kontrolera, składanie ustnych i pisemnych wyjaśnień.
4. Korzystanie ze środków odwoławczych (przedmiot zastrzeżeń do projektu wystąpienia pokontrolnego oraz tryb ich składania).
5. Realizacja zaleceń pokontrolnych (sposoby wzmocnienia kontroli funkcjonalnej).
IV. Jakie dobre praktyki oraz mechanizmy warto zastosować, żeby jeszcze lepiej wykonywać kontrolowane zadania?
V. Podsumowanie i dyskusja na ile w najbliższej przyszłości realne są istotne zmiany w przepisach dotyczących CEIDG. Pytania od uczestników.
Działalność gospodarcza, alkohole