1. Wszczęcie postepowania w sprawie ustalenia opłaty dla rodziców biologicznych – postępowanie w stosunku do jednego z rodziców i postępowanie prowadzone łącznie względem obojga rodziców – jak zawiadomić? Praca na wzorze przygotowanym na szkolenie.
2. Charakter solidarnej opłaty za pobyt dziecka w pieczy - jak zawiadamiać oboje rodziców? Omówienie krok po kroku procedury działania, gdy organ posiada adresy obojga rodziców.
3. Ustalanie adresu i miejsca zamieszkania stron postępowania: pisma do drugiego rodzica, ustalanie danych z ewidencji, występowanie do kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu – praca na wzorach.
4. Zawiadamianie o możliwości odstąpienia od ustalania opłaty – wpływ na postępowanie w sprawie ustalenia opłaty, zawieszenie postepowania, przedłużenie postępowania, ustanawianie kuratora dla osób nieznanych z miejsca pobytu - praca na przykładowym zawiadomieniu, elementy zawiadomienia, informacje i podanie przepisów prawnych.
5. Procedura administracyjna – stosowanie zasad ogólnych oraz prowadzenie postępowania dowodowego. Jakie przepisy z k.p.a. musimy szczególnie uwzględnić w postępowaniu?
6. Odstąpienie od opłaty od jednego rodziców a ustalenie opłaty względem drugiego rodzica – przykłady działania. Jak poprowadzić zawiadomienie o wszczęciu, umorzenie postepowania lub zawieszenie?
7. Wydawanie decyzji administracyjnej – prawidłowe uzasadnienie decyzji ustalającej opłatę – przykłady uzasadnień.
8. Termin, od którego może być ustalona opłata za pobyt dziecka w pieczy, wyrzeczenie decyzji – praca na przykładach.
9. Ustalanie opłaty za pobyt dziecka, które nie przebywa już w pieczy zastępczej – przykłady wyrzeczeń i uzasadnień decyzji.
10. Umarzanie i rozkładnie na raty ustalonej ostateczną decyzją administracyjną opłaty za pobyt dziecka w pieczy. Stosowanie uchwały, jako prawa miejscowego – praca z zapisami uchwały – powoływanie w uzasadnienie – kolejność postępowań.
11. Wydawanie decyzji uznaniowej – praca z uzasadnieniami. Jak argumentować, co musi być powołane w uzasadnieniu? Cytowanie linii orzeczniczych.
12. Zmiana decyzji w sprawie ustalenia opłaty - krok po kroku. Wszczęcie, zawiadomienie, zbieranie materiału dowodowego, wyrzeczenie, uzasadnienie.
Pomoc społeczna, zdrowie