Pomoc de minimis to specyficzny, ale zarazem najpopularniejszy rodzaj wsparcia publicznego, obecny w wielu programach, udzielana w konkretnym celu. Może mieć formę dofinansowania szkoleń, dotacji na inwestycje, umorzenia podatków, umorzenia odsetek ZUS, gwarancji kredytowych lub jednorazowej amortyzacji środka trwałego. Według rozporządzenia KE nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis limit udzielonej kwoty pomocy de minimis, wynosi 300 000 Euro. Przy wnioskowaniu o pomoc de minimis, by mieć pewność, że nie przekroczy się określonego limitu, kluczowym jest zrozumienie pojęcia jednego przedsiębiorstwa, które ma nieco inny wymiar i ma szersze znaczenie niż to jest rozumiane w potocznym obiegu. W niektórych przypadkach za jedno przedsiębiorstwo można uznać kilka odrębnych podmiotów, które łączą określone zależności lub relacje.
Podczas zajęć:
- Omówimy krajowe przepisy związane z udzielaniem pomocy de minimis oraz przepisy wspólnotowe, a także zagadnienia związane z nową pomocą de minimis, warunkami dopuszczalności jej udzielania.
- Wyjaśnimy, kiedy oraz w jaki sposób należy stosować pojęcie jednego przedsiębiorstwa.
- Omawiane zagadnienia będą poparte licznymi przykładami i case study, wynikającymi z długoletniej praktyki prowadzącego. Zajęcia poprowadzi trener, który posiada doświadczenie w zakresie praktycznego przygotowywania programów pomocy w ramach wyłączeń grupowych, jest specjalistą w zakresie pomocy horyzontalnej oraz regionalnej pomocy inwestycyjnej i pomocy de minimis.
Fundusze europejskie i pomoc publiczna